PIRUET WSPOMNIEŃ – Konkurs Literacki „Złota stalówka” – XIV edycja 2014 rok

PIRUET WSPOMNIEŃ – Konkurs Literacki „Złota stalówka” – XIV edycja 2014 rok

30 maja 2014 roku w Zespole Szkół w Wielogłowach odbyła się XIV edycja Międzygimnazjalnego Konkursu Literackiego Złota Stalówka. Tym razem zadanie uczestników polegało na zredagowaniu opowiadania z opisem przeżyć wewnętrznych inspirowanego obrazem Anny Orłow Baletnica. Artystka sprawiła organizatorom i uczniom biorącym udział w konkursie ogromną niespodziankę i wielką radość listem nadesłanym dosłownie godzinę przed uroczystym finałem:


Witam serdecznie Szanownych Organizatorów Konkursu, Nauczycieli i Dyrekcję Szkoły w Wielogłowach oraz szkół, z których młodzież bierze udział w konkursie, a przede wszystkim witam Laureatów. Chciałabym serdecznie podziękować za dostrzeżenie moich prac i wybranie jednej z nich do konkursu literackiego. Jest mi niezmiernie miło, że moja praca mogła wziąć udział w tegorocznej edycji konkursu. Mam nadzieję, że dostarczyła potrzebnych inspiracji i pobudziła wyobraźnię naszych konkursowiczów. Wszystkim Wam, drodzy Laureaci pragnę pogratulować niezwykłej odwagi, sprawnej stalówki oraz bogatej wyobraźni. Mam nadzieję, że pisanie prac przyniosło Wam dużo przyjemności i zabawy tak jak mi przynosi malowanie obrazów. Z wielką niecierpliwością czekam kiedy będę mogła przeczytać zwycięską pracę. Żałuję, że nie ma mnie razem z Wami. Niestety zatrzymały mnie sprawy osobiste. Liczę, że osłodą dla mojej nieobecności będzie obraz „Baletnicy” jaki w najbliższym czasie prześlę do Waszej Szkoły. Wszystkim jeszcze raz serdecznie dziękuję i życzę powodzenia.– Ania Orłow

Zainteresowanie konkursem było jak zwykle duże, do sekretariatu szkoły wpłynęło 112 prac z siedemnastu szkół: w Podegrodziu, Nowym Sączu, Chełmcu, Piątkowej, Świniarsku, Librantowej, Ujanowicach, Siedlcach, Łososinie Dolnej, Jazowsku, Łącku, Tęgoborzu, Korzennej, Wielogłów. Wszystkim Uczniom i Nauczycielom serdecznie dziękujemy.

Głównym recenzentem wypracowań była Pani Teresa Ryś, zasłużony nauczyciel, polonista z wieloletnim doświadczeniem, także w konkursach przedmiotowych z języka polskiego na szczeblu wojewódzkim. Poniżej cytujemy fragment wystąpienia Pani Ryś:

Drodzy Uczniowie, szanowni nauczyciele! Święty Jan Paweł II w czasie spotkania z młodzieżą na Westerplatte powiedział : „Wymagajcie od siebie, jeśli nawet inni od was nie będą wymagać”. Wy, jako uczestnicy XIV edycji tego wspaniałego konkursu,

udowodniliście, że potraficie od siebie wymagać, że potraficie pomnażać talenty, którymi zostaliście obdarzeni. Pragnę Wam podziękować z głębi swojego polonistycznego serca, że czytając Wasze prace, przeniosłam się w inny wymiar rzeczywistości. Zostałam przez organizatorów zaproszona, dzięki Waszym pracom, na artystyczną ucztę duchową. Udowodniliście, że jesteście młodymi, wrażliwymi na piękno sztuki języka ludźmi. Potraficie twórczo i ujmująco zaprezentować swoje widzenie rzeczywistości. Gratuluję Wam bogactwa leksykalnego, umiejętności stylistycznych, a nade wszystko Waszej postawy wobec nieprzemijających wartości..

Przewodnicząca jury stanęła przed bardzo trudnym zadaniem, by wyłonić najlepsze prace. Oto wyniki:

I miejsce:

 • Kamil Korona Zespół Szkolno – Gimnazjalny w Łącku

II miejsce:

 • Dominika Karpiel Gimnazjum w Tęgoborzu
 • Milena Stępień Gimnazjum w Librantowej
 • Angelika Hebda Gimnazjum nr 10 w Nowym Sączu

III miejsce:

 • Joanna Bębenek Gimnazjum w Wielogłowach
 • Dominika Tokarz Zespół Szkolno – Gimnazjalny w Łącku
 • Miłosz Jopek Gimnazjum nr 10 w Nowym w Sączu

Wyróżnienia:

 1. Patrycja Bomaba Gimnazjum w Librantowej
 2. Angelika Bugajska –Gimnazjum w Łososinie Dolnej
 3. Karolina Potoczek Gimnazjum w Chełmcu
 4. Aleksandra Kozak Gimnazjum w Siedlcach
 5. Izabela Waligóra Gimnazjum w Ujanowicach
 6. Anna Sus Gimnazjum w Korzennej
 7. Gabriela Janik Gimnazjum w Jazowsku
 8. Gabriela Chochorowska Gimnazjum w Podegrodziu
 9. Mariola Zaczyk Gimnazjum nr 10 w Nowym Sączu
 10. Oliwia Zając Gimnazjum nr 2 w Nowym Sączu
 11. Zuzanna Lizoń Gimnazjum nr 2 w Nowym Sączu
 12. Paweł Bocheński Gimnazjum w Świniarsku
 13. Magdalena Ziaja Gimnazjum nr 6 w Nowym Sączu.

PIRUET WSPOMNIEŃ

Specjalne wyróżnienie w tegorocznej edycji Złotej Stalówki otrzymał Adam Biskup, autor wiersza – ilustracji do obrazu Anny Orłow:

Czemuż to twarz ukrywasz Pani przed mym wzrokiem?
Czy tłumisz swą rozpacz i łzy ci płyną potokiem?
Podnieś swą główkę małą z gąszczu prześlicznej sukienki.
I pokaż piękna panienko swoje cudowne wdzięki.
Spoglądam na twą postać, na delikatne ciało.
I będę patrzył i patrzył i wciąż mi będzie mało.

 

Regulamin Konkursu Złota Stalówka

Balet moje życie – Kamil Korona (1 miejsce)